V přednášce určené široké veřejnosti budou diskutovány rozdíly mezi klasickou a protonovou terapií, a také zmíněny případné výhody vyplývající z použití laserem urychlených protonů. Přednášet bude Pavel Bláha, výzkumník centra ELI Beamlines (ELI ERIC).
Protonová terapie je moderní metoda léčby rakoviny, která nabízí oproti standardní (fotonové a elektronové) radioterapii řadu výhod – zejména lepší zacílení předávané energie na nádor, a díky tomu minimalizaci poškození okolní zdravé tkáně. Laserem urychlené protony mají některé specifické vlastnosti, například vysoký dávkový příkon, v důsledku čehož mohou poškození důležitých orgánů a zdravé tkáně dále snížit. Biologická účinnost laserem urychlených protonů je stále předmětem bádání. Výzkum probíhající v centru ELI Beamlines má potenciál některé zásadní otázky objasnit. Úspěch v této oblasti by mohl zefektivnit ozařování rakovinných nádorů a zpřístupnit léčbu onkologických onemocnění (nejen) protony širší veřejnosti.
Ing. Pavel Bláha, Ph.D. je především radiobiolog, ačkoli jeho práce je velmi multidisciplinární a propojuje i řadu dalších vědních oborů – od chemie přes jadernou fyziku, fyziku urychlovačů, až po fyziku laserovou. Vystudoval jadernou chemii na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Během své kariéry získal řadu zkušeností z laboratoří jak v České republice, tak v zahraničí. V současné době působí ve výzkumném centru ELI Beamlines (ELI ERIC) v Dolních Břežanech. Zde se v rámci programu MERIT věnuje projektu zaměřenému na laserem urychlené protony a výzkum možností zvýšení jejich účinnosti pro použití v radiační terapii.