Zdroje elektrické energie. To je to, co nás momentálně trápí a v budoucnu ještě trápit bude. Pojďme se společně podívat na to, jaké nové možnosti nám dávají polymerní materiály. V tomto workshopu se můžete seznámit s fyzikálním principem generování elektrického napětí pomocí polymerních materiálů s využitím triboelekrického generátoru. Nemluvíme řečí vašeho kmene? Pojďme si to trošku přiblížit.
Ze základní školy si neseme informaci, že pokud třeme ebonitovou tyč liščím ohonem, dostaneme elektrostatický náboj. Umíme ale tento poznatek nějak rozumně využít pro získávání elektrické energie? Triboelektrické generátory to dokáží. Piezoelektrický generátor zase využívá toho, že deformace určitého zvláštního druhu materiálu produkuje elektrický proud. Elektrická odezva na mechanický stimul může u piezoelektrického jevu generovat hodnoty elektrického napětí v řádu jednotek voltů, u triboelektrického jevu pak až v desítkách a stovkách voltů. Získávání energie je závislé na síle a rychlosti stlačení polymerních materiálů mezi elektrodami.
Tak. Tohle všechno už víte a teď se na chvilku stanete vědcem, který tyto procesy zkoumá. K dispozici budete mít různé polymerní materiály a budete měřit, kolik napětí při stlačování polymerního materiálů dokážete získat. Vygenerované napětí ihned uvidíte na displeji osciloskopu. Takže si budete hrát. Schválně! Kdo vygeneruje největší napětí?