Science Café Maraton 

27. 9. od 17:00 do 19:30
Prezenčně
Bezbariérový přístup
Přednáška

Přednášková sekce nesmí na Noci vědců chybět. Ať už jste příznivcem delších přednášek, které se věnují tématu do hloubky, nebo máte raději rychlý přehled nejdůležitějších poznatků. Letos vyhovíme snad všem. Náš "nocovědní" Science Café maraton bude zahrnovat jednu klasickou hodinovou přednášku a 6 krátkých 10 minutových přednášek ve formátu Pecha-Kucha (přednášející má na své téma k dispozici 20 snímků a každému věnuje půl minuty). Kdo a o čem bude mluvit?

17:00 – 18:00
Z pozemšťana marťanem aneb Proměna v multiplanetární civilizaci: Co můžeme očekávat v příštích 30 letech? Budeme žít na Měsíci či na Marsu? Poletíme na dovolenou na oběžnou dráhu? Jak mohou ovlivnit levné lety do vesmíru lidstvo? To je téma pro Josefa Řezníčka z Fakulty technologické, řešitele grantu od Evropské vesmírné agentury.

18:00 – 19:30
Krátké Pecha-Kucha přednášky, které se všechny točí kolem „Proměny“.

Můžete se těšit na:

- Příroda bez hlasu s Matyášem Adamem (FLKŘ). Měníme ekosystémy a globální klima, lesy utichají a příroda se stává uniformní. Falšujeme pouze přírodu nebo i její obnovu, ekologickou i ekonomickou? Může znovu nalézt svůj hlas, nebo postupně utichne?

- Móda a věda, aneb 9 kroků k doktorátu z módy s Adrianou Šatkovou (FMK). Co je to móda a co má společného s vědou? Proč módní návrhář potřebuje mikroskop? Proč návrhářům nikdo neřekl, že matematika bude jejich nejdůležitějším předmětem? Proč je důležité dělat výzkum v oblasti módy a k čemu nám to jako společnosti vůbec bude? 

- Letecká bitva očima posádky bombardéru s Michalem Ščuglíkem (FMK). K 80. výročí letecké bitvy nad Bilými Karpaty byla vytvořena digitální rekonstrukce legendárního amerického bombardéru B17 flying fortress. Prostřednictvím virtuální reality je možné ve Slavičinském muzeu "prožít" atmosféru letecké bojové mise. Uvidíte práci protiletecké obrany, útok stíhačů i shození pum. Ukážeme vám, jak se taková rekonstrukce vytváří a provozuje.

- Jak mikroorganismy mění nás i celý svět s Pavlem Plevou (FT). Jakou roli hrají mikroorganismy v evoluci a vývoji nejen lidstva? Pomáhají například při trávení potravy, produkci vitamínů a ochraně proti patogenům, což má přímý vliv na lidské zdraví a přežití. Navíc, díky genetickým změnám a horizontálnímu přenosu genů, mikroorganismy přispívají k evolučním procesům a adaptacím, které umožňují organismům přežít v různých prostředích. A co člověk? Jak s tím naložíme?

- Proměna ovoce v čokoládu s Vojtěchem Neuwirthem (FT). Společně s kakaovým bobem se vydáme na cestu plnou proměn. Během deseti minut utrhneme ovoce ze stromu a zprocesujeme ho na lahodnou tabulku čokolády. Dozvíte se nejen zajímavosti z technologie výroby, ale také jak proces napodobit doma. Zažijte Fascinující proměnu v čokoládu.

- Od materiálu k hračce s Jiřím Vaňkem (FT). Výroba stavebnicových kostek je fascinujícím příkladem proměny surového materiálu v hotový výrobek, která ilustruje pokrok ve vědě a technologiích. Pomocí malého vstřikovacího stroje Babyplast se materiál ABS mění během několika sekund na přesně tvarované kostky. A vy uvidíte celý proces! Od designu výrobku, návrhu formy až po řešení problémů, s ekterými se můžeme setkat. Uvidíte, jak moderní přístup k výrobě přináší inovace do praxe i výuky.

- Neviditelná cesta barevného spektra se Stanislavem Kovářem (FAI). Představte si, že viditelná krása světa – od hor po západy slunce – je sbalena do kufru plného jedniček a nul, propašována neviditelnými elektromagnetickými vlnami přes tisíce kilometrů a zase rozbalena ve vašem obýváku. V této přednášce vás vezmeme na dobrodružnou výpravu, kde se světlo přemění na něco, co oko nevidí, ale technologie dokonale chápe.

Organizátor

Univerzita Tomáše Bati ve ZlíněWebwww.utb.cz
Program organizátora

Místo

Fakulta technologická
AdresaVavrečkova 5669, 760 01 Zlín

DopravaJsme hned vedle autobusového nádraží

Upřesnění místaU15/posluchárna 002

Navštivte osobně