E-mailprmbu@biomed.cas.cz
Telefonní číslo+420 778 421 375
Program organizátora
Přednášející:
RNDr. Milada Šírová
Bc. Daniil Starenko
Nádorová onemocnění stále zůstávají jednou z největších a nejkomplexnějších výzev moderní medicíny i navzdory tomu, že 20. a počátek 21. staletí přinesly hodně pokroku v této oblasti. Takové metody léčby jako chemoterapie a radioterapie pomohly k uzdravení milionů pacientů. Nicméně jsou to přístupy spojené s velkou škálou nežádoucích účinků, které mají podstatný vliv na kvalitu života léčených lidí, kromě toho některé nádory nejsme dosud schopni pomocí klasické terapie eliminovat. Dnes víme o nádorech podstatně více než předchozí generace vědců a lékařů a umíme léčit rakovinu s vyšší účinností. Vědecké poznatky zasahující až k buněčným a molekulárním procesům uvnitř nádoru umožňují vyvíjet nové pokročilejší způsoby terapie nádorových onemocnění.
Laboratoř nádorové imunologie se zabývá studiem interakcí mezi imunitním systémem a nádorem a vývojem nových přístupů k léčbě nádorových onemocnění s důrazem na imunoterapii a polymerní léčiva. Provádíme výzkum jak na in vitro (nádorové buněčné linie) tak i na in vivo (laboratorní myši) modelech. Imunoterapie je relativně novým odvětvím protinádorové léčby. Jedná se o metodu založenou na posílení vlastního imunitního systému pacienta, jenž je následně schopen efektivněji najit a zlikvidovat nádorové buňky. V případě polymerních léčiv mluvíme nejčastěji o polymerních konjugátech nesoucích štěpitelně navázané konvenční cytostatikum. V tomto případě připojení na polymerní řetězec pomáhá akumulaci a následnému uvolnění léčiva přednostně v nádorové tkáni, což snižuje nežádoucí účinky chemoterapie a může také zvýšit protinádorový účinek.
Přednáška je součástí společného přednáškového cyklu biomedicínských ústavů AV ČR, který se uskuteční v kinosále Mikrobiologického ústavu AV ČR.