Téma letošní Noci vědců 2023 je známé, vše zahalí Tajemství
Oblíbená celorepubliková vědeckopopularizační akce Noc vědců se bude letos konat o týden později než obvykle, konkrétně v pátek 6. října. Zapojí se do ní opět několik desítek univerzit a dalších vědeckých a vzdělávacích institucí. Téma, které se prolíná celým večerem a ovlivní programové aktivity vědců a vědkyň, čerstvě zveřejnili organizátoři akce. Kouzlo letošní Noci vědců spočívá v jejím Tajemství.
Vědeckopopularizační akce Noci vědců se letos koná o týden později, než jak tomu bývá obvykle – organizátoři se pro to rozhodli z důvodu svátečního Dne české státnosti, který připadne na čtvrtek a pro spoustu z nás bude znamenat příležitost prodlouženého víkendu daleko od domova. Univerzity a další vzdělávací instituce se proto letos po západu slunce návštěvníkům otevřou až v pátek 6. října.
Poodhalte tajemství vědeckými metodami
Téma Noci vědců je každý rok nové, originální a zásadní pro celou akci. V letošním roce prolne všechny aktivity tématika Tajemství. „Jako tajemná, nedostižná a komplikovaná totiž na někoho může věda působit. Právě proto je tady ale Noc vědců, aby pootevřela dveře míst, kde ke vědě, ve všech jejich rozmanitých podobách, dochází. A kdy jindy se prozrazují opravdová tajemství, než po soumraku?“ uvádí manažerka národního koordinátora Jitřenka Navrátilová.
Ještě před stovkami let byly mnohé procesy a jevy nejen v přírodě, ale i ve společnosti, zahaleny rouškou tajemství. Pohyby vesmírných těles, ukládání energie, šíření nemocí i jejich léčba, motivace a chování jak jednotlivců, tak celých společností – to a mnohem více bylo po staletí považováno za nerozluštitelné záhady. A přestože věda v průběhu mnoha let tajemství usilovně poodhalovala, popisovala a vysvětlovala, vyvstávaly a vyvstávají před ní stále nové, komplexnější a složitější otázky. „Noc vědců je skvělou příležitostí, jak hravě a interaktivně nakouknout pod pokličku takových tajemství napříč všemi přírodovědnými, společenskovědními, uměleckými nebo technickými obory,“ dodává Navrátilová.
Do akce se zapojí kromě univerzit i další instituce
Do pořádání Noci vědců se kromě univerzit a desítek vědeckých institucí nově zapojí také menší organizace. Účastnit se tak letos budou některá nová gymnázia, pracoviště Akademie věd ČR nebo třeba knihovny. „Konkrétně můžeme zmínit například Ústav molekulární genetiky, Tyfloservis nebo Gymnázium Jihlava. Rádi navážeme spolupráci také s dalšími institucemi – ty se nám mohou hlásit až do konce dubna. Přihláška je dostupná na webu Noci vědců,“ uvádí za ostravský koordinační tým mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková. „Noc vědců není rozhodně záležitost jen velkých měst a univerzit. Již šestým rokem se popularizační akce bude konat v desetitisícovém Humpolci. Za ty roky se díky zdejším organizátorům ze ZŠ Hradská stala Noc vědců velmi populární. Ta energie a popularizační dosah je opravdu motivující, právě proto jsme rádi, že letos nově přiložíme ruku k dílu i my.“ dodává ředitelka Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci Vendula Marešová.
Český Vševěd 2023
Noc vědců doprovodí i letos soutěž popularizátorů vědy Český VŠEVĚD, jejíž cílem je předat divákům nejen nadšení pro vědu, ale srozumitelnou formou i kus vědění samotného. Soutěž naváže na svou loňskou premiéru, kdy zvítězila bioložka Eva Bílková z Ostravské univerzity zabývající se netradičním tématem – vážkám. Právě díky úspěchu Bílkové se finále Českého Vševěda 2023 přesune do jejího domácího prostředí. „Finálový večer se bude konat 6. prosince v moderním City Campusu Ostravské univerzity, konkrétně v komorním sále pro více než 200 osob. Jeho akustické vlastnosti jej řadí mezi absolutně nejlepší v republice – bude tak jen na soutěžících, jak špičkových zvukových podmínek využijí ve svých vystoupeních,“ představuje vedoucí Centra marketingu, komunikace a popularizace Ostravské univerzity Adam Soustružník. Všichni popularizátoři a popularizátorky vědy se mohou do soutěže hlásit do konce měsíce dubna – podrobnosti naleznou na webu Noci vědců.
O Noci vědců
Noc vědců zastřešuje už popáté jako národní koordinátor seskupení dvou ostravských univerzit (Ostravská univerzita a VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do akce se dále zapojuje přes 20 univerzit a přes 40 vědeckých institucí, science center hvězdáren a dalších. Koná se na více než 100 místech v celé České republice.
Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další organizace, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení a podobně. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.
Kontakt:
Bc. Jitka Jitřenka Navrátilová
Manažerka národního koordinátora Noci vědců
koordinator@nocvedcu.cz / +420 731 068 263