Odhalte tajemství vědy, letos v neobvyklém termínu 6. října
Noc vědců se v letošním roce koná v neobvyklém termínu až 6. října. První pátek v měsíci otevře návštěvníkům dveře svých laboratoří, univerzit, hvězdáren, science center a dalších vědeckých pracovišť téměř osmdesát organizátorů. Dřív než se tak stane, budeme mít možnost potkat se ještě jednou. Před samotnou Nocí vědců se v pondělí 2. října uskuteční Hospodský kvíz.
Vědecko-popularizační akce Noc vědců se letos koná o týden později než je obvyklé, 6. října. Tradičně se v celé Evropě koná poslední pátek v září, od tohoto termínu ale pořadatelé ustoupili. „Letos by Noc vědců připadla na pátek po svátku Dne české státnosti. Usoudili jsme, že si bude spousta lidí a potenciálních návštěvníků užívat prodloužený víkend mimo své domovy. Šlo nám ale i o vědce a demonstrátory, kteří tohoto volna chtějí také využít. Proto jsme akci o týden posunuli,” vysvětluje změnu termínu Jitřenka Navrátilová z týmu národního koordinátora. V původním termínu, 29. září, pořadatelé spustí na webu online program, aby veřejnost navnadili na fyzické konání.
Na letošní téma Tajemství připravilo program téměř osmdesát institucí z řad univerzit, science center, pracovišť Akademie věd ČR, hvězdáren, některých gymnázií nebo knihoven. „Noc vědců je skvělou příležitostí, jak hravě a interaktivně odhalovat tajemství různých vědeckých disciplín z oblasti přírody, zdraví, umění, společnosti nebo techniky. Návštěvníci třeba rozkryjí tajemství zrození života, jak se na svět kouká mravenec nebo co ukrývá lidská mysl,” uvádí k tématu Navrátilová.
V tuto chvíli je na webu Noci vědců zveřejněno přes 1300 přednášek, komentovaných ukázek, science show, filmových projekcí, workshopů, diskuzí či experimentů. Programové položky budou ještě přibývat. „Doporučujeme všem návštěvníkům pečlivě prozkoumat program a využít filtrování, aby si našli program, který jim bude šitý na míru. Nabídka je totiž napříč republikou skutečně široká a své si tady najdou všechny věkové kategorie,” zmiňuje za koordinátorský tým Petra Halíková, mluvčí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Měst, která pohltí vědecká noc, je v současnosti přes 30 napříč Českem, v orientaci může návštěvníkům pomoci webový průvodce.
Pořadatelé Noci vědců mimo jiné spojili už podruhé síly s Hospodským kvízem a připravují na pondělí 2. října kvízový speciál plný tajemství. „Po loňském úspěšném ročníku jsme chtěli v Hospodském kvízu pokračovat. Účastníky čeká obvyklých 56 otázek v 5 kolech a také speciální ceny jednotlivých organizátorů Noci vědců,” popisuje konání Jitřenka Navrátilová. Jednotlivé týmy navíc budou moci porovnat své výsledky se soutěžícími v dalších městech.
O Noci vědců
Noc vědců zastřešuje už pošesté jako národní koordinátor seskupení dvou ostravských univerzit (Ostravská univerzita a VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do akce se dále zapojuje přes 20 univerzit a přes 40 vědeckých institucí, science center hvězdáren a dalších. Koná se na více než 100 místech v celé České republice.
Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další organizace, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení a podobně. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.
Kontakt pro média:
Bc. Jitřenka Navrátilová
manažerka národního koordinátora Noci vědců
+420 731 068 263, koordinator@nocvedcu.cz