Letošní Noc vědců ovládne všechny vaše smysly
Termín oblíbené vědeckopopularizační akce Noc vědců připadne i letos na poslední zářijový pátek, tedy 30. září 2022. Organizátoři už teď odhalují téma, které se prolíná celým večerem a ovlivní programové aktivity vědců a vědkyň, které si pro tuto popularizační akci nachystají. Připravte si všechny své smysly, budete je potřebovat.
Každoroční datum vědeckopopularizační akce Noci vědců není žádným tajemstvím, připadá totiž na poslední zářijové pátky, a to v celé Evropě. Pro návštěvníky je překvapením téma. Tím letošním je Všemi smysly. „Jde o českou specialitu, snažíme se každý rok přijít s jiným tématem, abychom dali možnost zapojeným vědcům zamyslet se nad jejich vědeckými disciplínami z různých úhlů pohledu,” uvádí za ostravský koordinační tým Petra Halíková, mluvčí VŠB-TUO a dodává: „Každý rok se zároveň nemusí zapojovat stejní vědci, protože jim třeba téma úplně nevyhovuje, což ničemu nevadí. Příští rok jim naopak může téma perfektně sednout, protože souvisí s jejich odborným zaměřením. Dosáhneme tak velké programové pestrosti a návštěvníci díky tomu poznají nové vědce a jejich aktivity.”
Zvolené téma Všemi smysly má tentokrát nahlédnout do světa nejen tradičních pěti smyslů (čichu, sluchu, zraku, chuti a hmatu) v pojetí Tomáše Akvinského nebo Aristotela. „Můžeme narazit na to, že základní rozdělení pěti smyslů je už dávno překonané, a že například rostliny a zvířata tuto tradiční škálu hodně rozšiřují. Mluvíme i o takzvaném šestém smyslu, ale taky o smyslu jako schopnosti vnímat. Jednoduše věříme, že tématem otevíráme dveře všem vědeckým disciplínám a jejich pojetí bude pro návštěvníky atraktivní,” zmiňuje za ostravské národní koordinátory Lucie Fremrová, mluvčí Ostravské univerzity.
S novým tématem přichází i nová grafika. “V letošním roce jsme si vytyčili jako zásadní, navázat na základní grafické prvky a vizuální podobu ročníku 2021. Vytvořili jsme jednotný vizuální styl a jeho grafické prvky nám i v letech příštích udrží jednotnou podobu. Přejeme si, ať každý náš fanoušek, byť jen periferně uvidí plakát nebo jakýkoli vizuální prvek, v hlavě mu okamžitě naskočí, že se blíží další Noc vědců.” upřesňuje manažerka národního koordinátora Jitřenka Navrátilová. Pokračujeme v základní barevnosti. Tmavé pozadí, které evokuje noc nebo základní zelená barva, která je dominantní v přírodě a jistě si ji kdekdo spojí se zkoumáním přírodních věd a vesmíru. Díky práci s výraznou bitmapovou ilustrací splňujeme nejnovější grafické trendy.
Noc vědců zastřešuje už popáté jako národní koordinátor seskupení 2 ostravských univerzit (Ostravská univerzita, VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do Noci vědců se dále zapojuje přes 20 univerzit a přes 40 vědeckých institucí, science center hvězdáren a dalších. Koná se na více než 100 místech v celé České republice.
Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.
Kontakt:
Jitřenka Navrátilová
Manažerka národního koordinátora Noci vědců
koordinator@nocvedcu.cz / +420 731 068 263