Česká Noc vědců se dostane na evropskou mapu
Národním koordinátorům Noci vědců z Ostravy, a to především zásluhou VŠB-TUO, se podařilo získat prestižní evropský grant Marie Curie Sklodowska. Díky němu se dostává Česká republika na mapu European Researchers’ Night a bude tak ve společnosti Finska, Německa, Slovinska, Maďarska, Islandu nebo Velké Británie. Kvůli koronavirové pandemii, která zasáhla celou Evropu, se konání Noci vědců přesouvá z původního zářijového termínu na 27. listopadu, a to v celé Evropě.
Dvouletá práce lídra a národního koordinátora Noci vědců v ČR Ostravské univerzity a VŠB-Technické univerzity Ostrava přináší další výsledky. Kromě zařazení do evropské struktury organizací pořádající European Resarchers’ night, získají také koordinátoři finanční grant H2020-MSCA-NIGHT-2020, označovaný jako Marie Skłodowska-Curie actions, který dokáže Noc vědců posunout zase o kus dál. „Už loni jsme se snažili na tento prestižní grant dosáhnout a neuspěli jsme, takže víme že, není lehké ho získat. Konkurence je velká a šance na úspěch byla kolem 10 %. Díky společnému úsilí týmu NV a našeho oddělení mezinárodní projektové spolupráce jsme letos byli úspěšní,“ komentuje vynaložené úsilí Petra Halíková, mluvčí VŠB – Technické univerzity Ostrava.
„Ačkoli je změna termínu v době, kdy organizátoři i vědci dávno pracovali na konkrétním programu a rezervaci míst pro konání akce nemalou komplikací, organizátoři Noci vědců po celé republice se téměř jednomyslně shodli, že kvůli grantu to stojí za to,“ říká Jitřenka Navrátilová, manažerka národního koordinátora s tím, že organizátorů z řad univerzit, science center a dalších vědeckých institucí je v Česku přes 40.
Každoročně čeští pořadatelé vymyslí ústřední téma, které prolíná většinu programu. Tím letošním je ČLOVĚK A ROBOT, které připomene výročí 130 let od narození Karla Čapka a 100 let jeho díla R.U.R., kde se slovo „robot“ objevilo poprvé.
„Pohlédneme na téma ze všech možných úhlů, protože robot není jen humanoid, je to i kuchyňský mixér, mobilní telefon nebo online reklama. Nabízí se ale i pohled na robotizaci jako potenciálního konkurenta na trhu práce, jako společníka v domácnosti a jeho případné dopady na sociální vazby,“ přibližuje téma Navrátilová a dodává: „Věříme, že program na všech místech bude natolik lákavý, že návštěvníkům přesun termínu nebude vůbec vadit.“
Letošní ročník celorepublikové Noci vědců zastřešuje už potřetí jako národní koordinátor seskupení 2 ostravských vzdělávacích institucí (Ostravská univerzita, VŠB – Technická univerzita Ostrava).
Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.
Jitřenka Navrátilová
Manažer národního koordinátora Noci vědců
koordinator@nocvedcu.cz / +420 731 068 263