Tisková zpráva

Páteční Noc vědců oživí 42 měst a ovládne i online prostor

Vydáno dne 23. září 2021

Noc vědců startuje už v pátek 24. září, tentokrát v „hybridní“ podobě, tedy fyzicky i online. Pro návštěvníky je připravena aplikace, která jim bude sloužit jako průvodce programem. Tématem letošního roku je ČAS, se kterým pracují nejen univerzity, ale také vědecká a výzkumná centra nebo hvězdárny či planetária po celé České republice.

Noc vědců obvykle nabízí jeden večer napěchovaný vědou, a jinak tomu nebude ani letos. Kvůli nejisté epidemiologické situaci si ale většina pořadatelů přichystala také online podobu programu. „Máme velkou radost, že se může letos Noc vědců konat fyzicky. Návštěvníkům se otevřou dveře většiny institucí, na které jsou zvyklí a přibydou i nové. Samozřejmě myslíme i na to, že je potřeba na všech místech dodržovat epidemiologická opatření, jsme na to připraveni. Ani tentokrát ale neochudíme diváky o online podobu programu,“ uvádí koordinátorka Jitřenka Navrátilová. Jako výhodu online programu pořadatelé vidí především to, že je dostupný déle a návštěvníci si tak vychutnají Noc vědců do samotného konce roku.

Fyzický program začne v pátek ve 42 městech České republiky, a tak si vědu užijí návštěvníci od Karlových Varů, přes Mladou Boleslav, Jihlavu až po Valašské Meziříčí. Program bude samozřejmě ve všech větších a univerzitních městech. Veškerý program je dostupný na webu, kde si už teď můžou zájemci vybírat program, který by chtěli navštívit.

Návštěvníkům má v orientaci na jednotlivých místech pomoci aktualizovaná mobilní aplikace ke stažení pro aplikaci Android a iOS. Ta má být lidem průvodcem v kapse. „Obsahuje vše, co návštěvník potřebuje pro návštěvu Noci vědců. Pokud si uživatel už vytvořil na webu svůj program, po přihlášení ho najde i v aplikaci. Díky přehledné mapě pak aplikace pomůže návštěvníkům přímo v „terénu“. Mimo samozřejmých funkcí jako zobrazení a vyhledávání v programu, filtrace událostí, jejich popis a popis míst, na kterých se konají, se mohou i rezervovat na události, které jsou kapacitně omezeny,“ upřesňuje funkce mobilní aplikace vývojář Lukáš Novák.

Letošní ročník celorepublikové Noci vědců zastřešuje už počtvrté jako národní koordinátor seskupení 2 ostravských univerzit (Ostravská univerzita, VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do Noci vědců se zapojuje přes 20 univerzit, mezi nováčky se letos řadí Vysoká škola Ekonomická v Praze a Vysoká škola polytechnická Jihlava. Do akce se dále zapojuje přes 70 vědeckých institucí, science center hvězdáren a dalších.

Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.



Kontakt:
Jitřenka Navrátilová
Manažerka národního koordinátora Noci vědců
koordinator@nocvedcu.cz / +420 731 068 263