Člověk a robot
27. listopadu 2020
Místo a program > České Budějovice > Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích > Teologická fakulta > Vnímání krásna v přírodě

Vnímání krásna v přírodě

18:30 – 20:00
Workshop
Teologická fakulta (Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích)
Kněžská 410/8
GPS: 48.9744; 14.4766
Info: učebna 4.08, 3. patro
Doprava: zastávka MHD: Senovážné náměstí - pošta

Na krásu se můžeme dívat nejen z pohledu estetiky, ale také filosofie. Zakladatelem logoterapie a existenciální analýzy, Viktor E. Frankl, vidí v přírodě příležitost k uskutečňování prožitkových hodnot. Právě v dnešní přetechnizované době je prožitek z krásna nepostradatelným klíčem k naplnění duchovní prázdnoty, která se v důsledku našeho způsobu života může objevovat. Frankl uvádí, že životní smysl můžeme nalézt uskutečňováním tří základních hodnot. Prožitková hodnota je velmi často podceňována, ale těžko by vám člověk, který právě vylezl na vrchol hory řekl, že nemá cenu žít. Jsou to právě zážitky, které dávají našemu životu smysluplný pocit, že jsme naživu.

Dnešní člověk tyto zkušenosti krásy a prožitek smyslu nachází právě v přírodě. Zde se setkává s něčím, co jeho běžnou zkušenost posouvá za hranice všedního dne. Teolog R. Otto zde hovoří dokonce o prožitku posvátna, který prolamuje nadpřirozenou sféru do naší reality.  Umíme však ještě vnímat tuto posvátnou atmosféru, nebo už naše smysly otupily a naše mysl si zvykla na „instantní“ zážitky, které si můžeme vizualizovat kdykoliv se nám zachce? A co ztrácíme, když se neumíme ponořit do svého vlastního světa a alespoň na prchavý okamžik nechat svoje smysly i duši žasnout nad krásou stvoření? Právě o těchto a mnoha dalších otázkách, nad tématem krásy a životního smyslu, budeme společně diskutovat na našem workshopu.

Přednášející: Mgr. Barbora Wernerová, Mgr. Veronika Blažek Iňová