Člověk a robot
27. listopadu 2020
Místo a program > České Budějovice > Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích > Pedagogická fakulta, Dukelská 9 > Ještě dnes buď větším egoistou! O nakupování. Sleva! Pouze dnes v noci!

Ještě dnes buď větším egoistou! O nakupování. Sleva! Pouze dnes v noci!

19:00 – 20:00
Přednáška
Pedagogická fakulta, Dukelská 9 (Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích)
Dukelská 245/9
GPS: 48.9714; 14.4773
Info: učebna D311, 2. patro
Doprava: zastávka MHD: Metropol

Je étosem naší doby nakupování? Platí i u nás "nakupuji, tedy jsem", jak ke spojení identity člověka a spotřeby ironicky poznamenala americká umělkyně Barbara Kruger? Žijeme-li v konzumní společnosti, je to nutně špatně? Proč se netěšit z nabídky, o níž se předchozím generacím mohlo jen snít? Proto, že máme možnost si vybrat, ale nemáme možnost si nevybrat? iPhone 8 64GB Vesmírně šedý nebo Samsung Galaxy S10e? Můžete si ale vybrat mobil nemít? Skutečně? Jaká je cena za vystoupení z kolotoče plnění si konzumních přání, o nichž filosofové (Taylor a Saarinen) tvrdí, že nemohou být nikdy uspokojena, protože konzumní toužení netouží po uspokojení, ale touží po další spotřební touze? Vede nutně spotřeba v éře konzumu k egoismu? K zamilování se do sebe samých? Spojuje společnost konzumu "estetika" spíše než "etika"?

Na tyto a další otázky spojené s dobou, kdy si na věci, které "nepotřebujeme", půjčujeme peníze, které nemáme, se pokusíme podívat a společně hledat odpovědi. Nejdříve však na úvod necháme samu konzumní dobu, aby vypověděla o své podstatě svým pseudonáboženským jazykem reklamy.

Přednášející: PhDr. Salim Murad, Ph.D.