Člověk a robot
27. listopadu 2020
Místo a program > Ondřejov > Astronomický ústav Ondřejov > Noc vědců v Astronomickém ústavu Ondřejov

Noc vědců v Astronomickém ústavu Ondřejov

15:00 – 23:55
Přednáška Komentovaná prohlídka Výstava Vědecká show
Astronomický ústav Ondřejov
Astronomický ústav AV ČR - Ondřejov, Fričova, Ondřejov
GPS: 49.9091; 14.7815
Doprava: Bus: Ondřejov, nám., Ondřejov,Dlážděná

Astronomický ústav AV ČR v rámci Evropské noci vědců připravil mimořádnou nabídku pro veřejnost zahrnující prohlídku areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a především prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti. Zdarma! Vezměte si s sebou baterky, na observatoři je tma! Jen prosím sviťte pod nohy, ne na oblohu a lidem do očí.

15:00 - 24:00 
Otevřeno muzeum V. Šafaříka - historické přístroje z počátků hvězdárny, historická expozice přístrojů pro výzkum Slunce používaných na naší observatoři. 

15:00 - 19:00 
Exkurze do Slunečního oddělení: můžete se podívat na sluneční patrolu, k horizontálnímu dalekohledu HSFA 2 (průměr zrcadlového objektivu 50 cm, ohnisková vzdálenost 35 metrů) a slunečnímu radioteleskopu o průměru 10 metrů, největšímu v České republice. 

Exkurze k Perkovu dalekohledu, největšímu dalekohledu v ČR (hlavní přístroj Stelárního oddělení – průměr hlavního zrcadla 2 m, ohnisková vzdálenost 64 m, hmotnost 84 tun), jeho prohlídka z návštěvnické galerie (dalekohled je v současných týdnech modernizován, proto letos není možný vstup do kopule) a informace o pozorování dalekohledem a zpracování výsledků. 

Exkurze k dalekohledu D 50 skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení. 

Prohlídka dvou historických kopulí původní hvězdárny, v případě jasného počasí pozorování Slunce v Západní kopuli. 

Komentované prohlídky expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů (bolidy a pády meteoritů) na observatoři v Ondřejově. Uvidíte zde historicky cenné přístroje, meteority, záběry bolidů. Odchod s průvodcem od Muzea V. Šafaříka v 16:00 a 17:00 hodin. Výklad povede Dr. Pavel Koten z Oddělení meziplanetární hmoty.

17:45 Škola hledání meteoritu. Pokud najdete, můžete si maketu skutečného meteoritu nalezeného na území ČR odnést. Škola hledání navazuje na komentovanou prohlídku expozice meziplanetární hmoty, přidat se ale můžete i samostatně. 

Přednášky v budově Slunečního oddělení: 

19:00
prof. RNDr. Vladimír Karas, DrSc. (ředitel Astronomického ústavu AV ČR) - Novinky z centra Galaxie

21:00
doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D. (Sluneční oddělení) - Kosmické počasí aneb plazmová oblaka, sluneční vítr a meziplanetární bouře

19:30 – 24:00 Exkurze po malých skupinách návštěvníků na specializovaná pracoviště (začátky posl. prohlídek ve 23:00): 
Perkův dalekohled - největší dalekohled v ČR s průměrem hlavního zrcadla 2 m (prohlídka z návštěvnické galerie, dalekohled je v současných dnech modernizován, proto letos není možný vstup do kopule)

Mayerův dalekohled skupiny fyziky asteroidů o průměru objektivu 65 cm (prohlídky začínají každou celou půlhodinu, poslední ve 23 hodin)

Dalekohled D50 skupiny astrofyziky vysokých energií. 

Za jasného počasí pozorování oblohy v historické kopuli původní hvězdárny. Podzimní obloha nabídne např. pohled na galaxii M 31 v Andromedě. Během pozorování nabídneme minikurz poznávání souhvězdí.  

Astronomové amatéři se svými dalekohledy jsou zváni na společné pozorování v historické části hvězdárny - dohoda předem nutná (Pavel Suchan).

Více informací na facebooku Astronomický ústav AV ČR.

Pro dotazy k průběhu a organizaci Evropské noci vědců na observatoři v Ondřejově použijte prosím tento kontakt:

Pavel Suchan
Tiskový tajemník Astronomického ústavu AV ČR
Email: suchan@astro.cz
Tel: 226 258 411, 737 322 815