Člověk a robot
27. listopadu 2020
Místo a program > Praha > Akademie věd ČR > Fyzikální ústav AV ČR - Ládví > Kovy s tvarovou pamětí

Kovy s tvarovou pamětí

20:30 – 21:30
Komentovaná prohlídka
Fyzikální ústav AV ČR - Ládví (Akademie věd ČR)
Pod Vodárenskou věží 1
GPS: 50.1233; 14.4688
Doprava: 5 min od metra C - Ládví

V tajemné kotelně se skrývá laboratoř, kde vznikají materiály s nevídanými vlastnostmi. Jak se chovají kovy s tvarovou pamětí, k čemu je lze využít a co se v laboratoři vyvíjí bude demonstrováno jak výkladem, tak sérií pozoruhodných pokusů.

Materiály s tvarovou pamětí jsou moderní materiály vyvíjené pro své neobvyklé funkční vlastnosti, jako jsou: tvarová paměť, schopnost vyvolat mechanický pohyb či působit vratně na své okolí silou při vyvolané změně teploty, elektrického či magnetického pole. Materiály s tvarovou pamětí mohou být kovy, ale i polymery, keramiky a nejrůznější hybridní kompozity uměle vyrobené z těchto materiálů. V technických zařízeních mohou nahradit složitější zařízení jako spínače či motory, jejich ovládání je jednoduché a lze je v podstatě libovolně zmenšovat.

Pozor: Kvůli omezené kapacitě laboratoře je na exkurzi nutná rezervace míst na rezervace.fzu.cz!

Během krátké návštěvy vám vysvětlíme principy, metody studia a technické využití jevů tvarové paměti v kovech související s tepelně řízenou martenzitickou fázovou transformací, principy aktuace pomocí magnetického pole v kovech a kompozitech, či funkce elektroaktivních polymerů.

Nerozumíte některému z těchto termínů? Nebojte, vše vysvětlíme.