Člověk a robot
27. listopadu 2020
Místo a program > Praha > Česká zemědělská univerzita v Praze > Fakulta tropického zemědělství > Chemická komunikace hmyzu – využití feromonů v ochraně rostlin

Chemická komunikace hmyzu – využití feromonů v ochraně rostlin

17:30 – 18:00
Přednáška
Fakulta tropického zemědělství (Česká zemědělská univerzita v Praze)
Kamýcká 129
GPS: 50.1299; 14.3757
Info: Posluchárna T1
Doprava: Bus: Zemědělská univerzita, Parkování v areálu

Hmyz se vzájemně domlouvá mimo jiné chemickou řečí – vypouštěním chemických signálů (feromonů), které nesou informaci pro ostatní hmyzí jedince. Ten, komu je informace určena, signál přijme a zareaguje na něj změnou chování. Nejvíce jsou prozkoumány sexuální feromony, které lákají jedince opačného pohlaví k páření. Vzhledem k tomu, že mnoho druhů hmyzu jsou významnými škůdci v zemědělství, využíváme znalosti o jejich feromonech k manipulaci s hmyzími populacemi za účelem ochrany zemědělských plodin či lesa.

Přednášející prof. RNDr. Irena Valterová CSc. působí v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, vedla skupinu Semiochemikálií v Oddělení přírodních látek ÚOCHB a byla vedoucí vědeckého týmu Infochemikálií ÚOCHB. Zajímá se o přírodní látky, které mají ekologický význam či jsou nositeli fyziologické aktivity. Na FTZ působí jako externí lektor.