Člověk a robot
27. listopadu 2020
Místo a program > Praha > Planetum > Hvězdárna Ďáblice > Noc vědců pod hvězdami

Noc vědců pod hvězdami

17:00 – 23:30
Přednáška Komentovaná prohlídka Program pro děti
Hvězdárna Ďáblice (Planetum)
Pod Hvězdárnou 768, Praha
GPS: 50.1409; 14.4766
Doprava: Metro Ládví, bus 103

Speciální akce - pojmenuj exoplanetu!

Jedinečná šance, jaká tu ještě nikdy nebyla! Návštěvníci budou moci navrhnout jméno pro hvězdu a její planetu. Jen si představte, že právě váš návrh vyhraje a kosmická tělesa dostanou jména, která jste právě vy vymysleli! Speciální akci připravila Mezinárodní astronomická unie ke 100. výročí svého založení. Ukážeme si, jak vyplnit formulář a povíme si o výzkumu exoplanet.
Pořady a přednášky

17:30 - 18:00 O kouzelné pastelce - Ťulda a hvězdy (27 min pohádka + odborný komentář)

PREMIÉRA NA ĎÁBLICKÉ HVĚZDÁRNĚ. O zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, která vás přenese až ke hvězdám! Co vlastně hvězdy jsou? Jakou mají barvu? Jak jsou daleko? To vše a mnohem více se dozvíte na dobrodružné výpravě spolu s malým Ťuldou v příběhu, který vás chytí za srdce. O tom, jak vypadá zkoumání vesmíru s pomocí kouzel a kakaa vám nad ilustracemi Petra Jaška povypráví Viktor Preiss.

19:00 – 20:00 Tajemství Marsu očima geologa - dr. Petr Brož, Geofyzikální ústav AV

Mars od nepaměti přitahuje naší pozornost a podněcuje představivost. Až s nástupem kosmického věku jsme se ale dozvěděli, jak jeho povrch ve skutečnosti vypadá. Odhalili jsme, že vyjma velkého
množství kráterů vzniklých srážkami s jinými tělesy, se na jeho povrchu nachází doklady o sopečné činnosti, tektonických procesech, ale i působení ledovců a kapalné vody. V rámci přednášky se tak společně vydáme po stopách, které tyto geologické procesy po sobě na povrchu Marsu zanechaly.

Pozorování

20:00 – 22:00 pozorování planet a dalších kosmických objektů. V případě zatažené oblohy prohlídka dalekohledů a sledování pozemských objektů, např. vysílače v Ládví či Žižkovské věže.

Pro děti

17:00 – 19:00

Modely všech planet Sluneční soustavy v měřítku

Představení astronomického kroužku

ZDARMA: Omalovánky pro děti, svítící náramky

Panorama

17:00 - 18:00

Před hvězdárnou je skvělá vyhlídka. Dalekohledem bude možno spatřit např. horu Říp, sopku Milešovku, Ještěd, hrad Bezděz a další.

Kontakt

Hvězdárna Ďáblice (součást Hvězdárna a Planetárium hl. m. Prahy, p.o.)

Pod Hvězdárnou 768

182 00 Praha 8

https://www.planetum.cz/hvezdarna-dablice/

dablice@planetum.cz