Člověk a robot
27. listopadu 2020
Místo a program > Olomouc > Univerzita Palackého v Olomouci > Filozofická fakulta > Tu bi-švat – oslava odpovědnosti za stav světa

Tu bi-švat – oslava odpovědnosti za stav světa

18:00 – 00:00
Workshop
Filozofická fakulta (Univerzita Palackého v Olomouci)
Křížkovského 10
GPS: 49.5943; 17.2598
Info: Křížkovského 10, učebna 1.42
Doprava: zastávka MHD U Dómu nebo nám. Republiky

Na stánku Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových budete mít letos příležitost seznámit se se svátkem Tu bi-švat, tedy Novým rokem stromů, který se slaví patnáctý den měsíce švat (leden/únor). V Izraeli tou dobou začínají kvést ovocné stromy a pomalu začíná jaro. Dříve byl svátek spojen s předpisy o odvádění zemědělských dávek, v současné době se čím dál silně prosazuje jeho ekologický a environmentální rozměr. Během Vaší návštěvy budete mít možnost seznámit se s praktickou i duchovní stránkou této oslavy lidské odpovědnosti za stav světa. Dozvíte se o české pomoci při výsadbě Jatirského lesa u Negevu, zjistíte, kde v Izraeli leží Masarykův les a jak se můžete Vy sami podílet na jeho výsadbě a rozvoji,  poznáte sedm „izraelských plodin“ a budete moci ochutnat něco ze sváteční sederové tabule. Umožníme Vám také objevit duchovní rozměr svátku, nahlédnout pod pokličku chasidské tradice, která si všímá podobnosti mezi člověkem a stromem, a poodkrýt tajemství koncepce sefirotického Stromu života.

Kromě toho pro Vás máme, jako již tradičně, přichystáno originální pexeso s judaistickou tématikou a další hry spojené s hebrejskou abecedou. Budete se moci dotknout papírových srdcí knih vyšlých oficiálním tiskem či ruční tvorby.

"I když najdete zemi plnou všeho dobrého, neřeknete si - usadíme se tu a nebudeme nic sázet, vždyť je tu všeho dost.