Šetrně k planetě
27. září 2019
Místo a program > Praha > Univerzita Karlova > Právnická fakulta > Dokumentární pásmo FAMU

Dokumentární pásmo FAMU

22:30 – 00:00
Promítání
Právnická fakulta (Univerzita Karlova)
nám. Curieových 901/7
GPS: 50.0915; 14.4173
Info: místnost 100
Doprava: zastávka Právnická fakulta, tramvaj č. 17, autobus č. 207

Promítání studentský filmů FAMU na téma Šetrně k planetě

Terénní výzkum (1999) - režie Marta Hrubá, 14 minut
Jako první promítneme již 20 let starý snímek Terénní výzkum o známém českém biologovi a etologovi z Přírodovědecké fakulty UK, docentu Danielovi Fryntovi. Jedná se o autoportrét a přestože je tento milý snímek starý již dvě dekády, zcela vystihuje neměnnou osobitost docenta Frynty. Filmový štáb pozoruje zoologa a vysokoškolského pedagoga Daniela Fryntu tak, jak on pozoruje myšice - zejména v jeho přirozeném habitatu. Autorský portrét z 2. ročníku Katedry dokumentární tvorby natočila Marta Hrubá.

llllllIIIIl (2017) - rež. Petr Salaba, 22 minut
Název filmu lze vnímat jako anti-captcha, text, který je snadno strojově zpracovatelný, ale těžko čitelný pro člověka. Ve dvojkové soustavě by daná kombinace I a l jednoduše znamenala 2017. Film je sebeuvědomělou esejí, která provokuje diváka k reflexi syntetické softwarové reality, která nás stále více obklopuje. Snímek nachází spojitost mezi výzkumem hmyzu a způsobem, jakým internetové stránky získávají data o svých uživatelích. Vše se odehrává na pozadí apokalyptických obrazů hořícího Hamburku během protestů proti summitu G20.

Nevím, kaluže (2018) - režie Anna Petruželová, 10 minut
Šustění trávy, suché květiny, popraskaná zem a popraskané cesty, obchody s klimatizacemi. Prší: radost a přijde čolek. Různé kaluže různých tvarů na různých místech a různé věci v různých kalužích. Kaluže, něco nepraktického: špinavé boty. Rozlévání. Kaluže a radost z vody.

Olga (2017) - režie Kryštof Hlůže, 5 minut
Krátká úvaha, v jak napjaté době se pohybujeme a co nás obklopuje. Družice, nezávislé pracovní jednotky, drony. Olga nachází v tomto zalíbení a utíká do pohledu robotického ptáka. Autor k filmu poznamenává: Technologický vývoj, místa z kterých jsme obserovovaní, nebo my observujeme. Možnosti autorizace a detekce pomoci obrazu. To jsou témata, o kterých je v této době nutné se bavit. Dalo by se to shrnout jednou větou, co mi kamarád řekl velmi dávno: ”Víš, jak dlouho trvá projít Manhattan bez povšimnutí kamer? Dva měsíce.”

Na okraji (2018) - režie Barbora Chalupová, 14 minut
Dnešní vědci nahradili experimenty matematickými výpočty a putují od rovnice k rovnici, až nakonec vybudovali strukturu, která nemá nic společného s realitou.
Režisérka Barbora Chalupová v minulém roce úspěšně uvedla svůj snímek Teorie rovnosti (2017) z cyklu Český Žurnál. Její předchozí film Do Zbraně (2016) měl premiéru v soutěžní sekci MFDF v Jihlavě a byl nominován na cenu Pavla Kouteckého. Režisérka dokončuje v současnosti dokument s Vítem Klusákem s názvem V síti o zneužívání dětí na internetu.

JailBreak (2018) - režie Duong Viet Anh
Taneční film, který poukazuje na aktuální situaci znečištění a přehlcení nepotřebným materiálem, který nás obklopuje a omezuje ve vnímání i v pohybu. Pouze pomocí tance se můžeme odprostit a uniknout.
Film je nazván JailBreak, jelikož jsem chtěl poukázat na operační systém od Applu, jenž je jeden z nejvíce konzumovaných produktů na světě. JailBreak znamená vyhnout se a obejít tento systém za účelem toho, abychom mohli tento systém využít naplno bez jakýchkoliv omezení, takže nám umožňuje v tomto systému/světě dělat téměř vše, co chceme.