Člověk a robot
27. listopadu 2020
Místo a program > Olomouc > Pevnost poznání > Pevnost poznání > Expozice Pevnosti poznání

Expozice Pevnosti poznání

18:00 – 00:00
Komentovaná prohlídka
Pevnost poznání (Pevnost poznání)
17. listopadu 939/7
GPS: 49.5929; 17.2580
Doprava: zastávka MHD Tržnice

Dnes a denně vyhazujeme do přírody obrovské množství věcí, které nepotřebujeme. Některé odpady příliš nevadí a neškodí. Jiné naopak přírodě rozhodně neprospívají. Víte, jak dlouho trvá rozklad nejrůznějších materiálů v přírodě (např. v lese či mořské vodě)?

S každým pípnutím pokladny v obchodě si kupujeme nejen výrobky samotné. Za každou věcí se plíživě skrývá určité množství spotřebované, tzv. virtuální vody. Někdy jde o litry, jindy o desetitisíce litrů. V naší expozici Živá voda se dozvíte, jaké množství vody se spotřebovává k výrobě věcí v našich domácnostech.

Vypočítejte si svou ekologickou stopu spotřeby a zjistěte, kolik bychom potřebovali planet, kdyby každý žil jako vy.

Představíme vesmírnou třídící linku z LEGO robotiky. Zjistíte, jak by roboti za nás mohli třídit odpad. Chybět nebude ani simulace v reálném čase, která ukazuje, jaké sondy a satelity obíhají naši Zemi.

V laboratoři poznání se pro tentokrát budeme zabývat zemskou atmosférou. Zaměříme se na dva nejvíce zastoupené plyny – dusík a kyslík. Co všechno tyto látky dokáží a jak si je můžeme připravit nebo vyrobit, se dozvíte od našich skvělých chemiků. Určitě by vás zajímalo, které plyny se jakou mírou podílí na tvorbě skleníkového efektu. Doslova uslyšíte, co dokáže fluorid sírový, připravíme oxid uhličitý a ukážeme jeho vlastnosti. Aby toho nebylo málo, prozradíme vám, který vědec měl největší negativní vliv na stav zemské atmosféry než jakýkoli jiný organismus v historii Země.