Člověk a robot
27. listopadu 2020
Místo a program > Praha > Univerzita Karlova > Právnická fakulta > Expedice do Indonésie: Petr Jan Juračka a Hanka Svobodová

Expedice do Indonésie: Petr Jan Juračka a Hanka Svobodová

17:00 – 23:30
Výstava
Právnická fakulta (Univerzita Karlova)
nám. Curieových 901/7
GPS: 50.0915; 14.4173
Info: atrium
Doprava: zastávka Právnická fakulta, tramvaj č. 17, autobus č. 207

Výstava: Expedice do Indonésie
Petr Jan Juračka a Hanka Svobodová

Ke studiu na vysoké škole se člověk hlásí zpravidla na základě jak osobního zájmu o danou problematiku, která se zde vyučuje, tak samozřejmě i na základě pověsti a dobrého jména profesorů, kteří na dané fakultě působí. Občas opomíjeným, avšak neméně důležitým benefitem studia na dobře zvolené fakultě, jsou však také spolužáci. Autoři této výstavy, Hanka a Petr, takovými bývalými spolužáky jsou, a to z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Jejich cesty se rozešly již koncem jejího magisterského studia, aby se po letech opět setkaly a to v celebeském moři v Indonésii, kde se Hanka intenzivně věnuje ochraně nejen mořských želv již od dob studií.

Ptáte se, proč česká dívka chrání přírodu na druhé straně planety? Odpovědi jsou jasné. Právě na rovníku je totiž největší biodiverzita, tedy počet druhů živočichů, rostlin a jiných organismů. A právě tato úžasná diverzita čelí mnohem větším rizikům, než naše středoevropská příroda. Mořské želvy jsou pak velmi názornou ukázkou toho, jak mohou populaci ohroženého druhu zdevastovat pytláci, narůstající množství nejen plastového odpadu a ztráta přirozeného prostředí, ve kterém želvy plují poklidně již od druhohor.

Hana se rozhodla pomoci tam, kde fatálně selhává Indonéská vláda. Z vlastních zdrojů a z drobných darů z řad veřejnosti tak financuje vlastní projekt Konservasi Biota Laut Berau zaměstnávající osm rangerů, díky nimž se za poslední roky dostalo do moře na dva miliony želvích mláďat narozených na třech malých, ale celosvětově velmi významných tropických ostrovech.

www.morskezelvy.cz